PORADY

Kupno roweru to zawsze bardzo ważna decyzja, która skutkować będzie przez kilka najbliższych lat. Zwykle jest to kompromis pomiędzy oczekiwaniami użytkownika a tym jaka jest zasobność naszego portfela.

Przed zakupem musimy określić kilka parametrów:

• Dla kogo ma być rower (dziecko, nastolatek, osoba dorosła)?

Stosunkowo najwięcej problemów nastręcza kupno roweru dla dziecka - w pewnym wieku dzieci rosną bardzo szybko i po krótkim czasie użytkowania rower staje się zbyt mały. Powstaje więc problem co zrobić ze starym i jaki kupić nowy. Wydaje się, że trzeba zachować rozsądek - rower kupiony na dwa czy trzy lata nie musi być super ekstra z gazowymi amortyzatorami, choć też ze względu na bezpieczeństwo naszej pociechy lepiej zapłacić nieco drożej i mieć pewność, że nie rozpadnie się na części składowe podczas jazdy. Uważam, że najgorsze co można zrobić to kupno roweru trochę zbyt dużego - dziecko nie dosięga do ziemi, czuje się niepewnie, podczas jazdy "kiwa" się na siodełku dosięgając do pedałów. To prawda, że następny zakup nieco odwleczemy w czasie, ale niewiele z tego pociechy dla naszego dziecka - może lepiej kupić trochę taniej rower używany ale za to dostosowany do wzrostu.

Istnieje metoda określenia wielkości ramy roweru. Musimy zmierzyć długość nóg od ziemi do kroku i wartość tą pomnożyć przez 0,57 - uzyskany wynik to wielkość ramy. Najczęściej wielkość ramy jest podawana w calach, a więc na zakupy idźmy mając zapisane te wartości zarówno w calach jak i centymetrach. Oczywiście nie oznacza to, że tylko rower z taką wielkością ramy możemy kupić. Do jazdy spokojnej, komfortowej, turystycznej można kupić o numer większy, dla jazdy sportowej o numer mniejszy.

• Jaki ma być rodzaj roweru (BMX, górski, sportowy, rekreacyjny)?

Oczywiście najbardziej rozpowszechniony jest obecnie rower górski MTB (Mountain Terrain Bike) i zbliżona do niego wersja ATB (All Terrain Bike) choć inne też mają swoich zwolenników. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli kupimy rower górski z amortyzatorami to chcąc zamontować bagażnik będziemy musieli sporo się nagimnastykować.

• Jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup roweru?

Wiele hipermarketów oferuje rowery w cenach od około 200,00 zł. Niewątpliwie jest to cena bardzo atrakcyjna jednak trzeba zrozumieć, że osiągnięto ją określonym kosztem. Najczęściej odbywa się to kosztem używania części zamiennych o niskiej jakości - pracują głośniej, z większymi oporami ruchu, zmiana przełożeń jest trudna itp. Wraz ze wzrostem ceny rośnie również jakość stosowanych podzespołów, choć po przekroczeniu pewnej granicy różnice zaczynają być niezauważalne dla normalnego użytkownika.

• Gdzie kupić i jaką firmę wybrać?

Najlepiej kupić rower w sklepie specjalistycznym - tam możemy nie tylko liczyć na fachową poradę, ale również na prawidłowe przygotowanie roweru do jazdy. Jeśli chodzi o producenta roweru to niekoniecznie musi to być znana na całym świecie marka. Ważne natomiast jest, żeby serwis znajdował się w pobliżu oraz koniecznie trzeba zapoznać się z warunkami gwarancji.

MAR-BIKE

42-200 Częstochowa
ul. Niedługa 7
tel. 602-455-334
e-mail: marbikerowery@gmail.com
Czynne : od 10.00 do 17.00,
w soboty od 10.00 do 14.00.

Naprawa rowerów. Centrowanie i zaplatanie kół. Regulacja i konserwacja. Wymiana części i remonty. Montaż rowerów na zamówienie. Sprzedaż rowerów, części i akcesorii.